Drewniana podłoga to luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Drogie materiały i skomplikowany montaż wcale nie ułatwiają sprawy. Dlatego w ostatnich miesiącach dużą popularność zyskały płytki drewnopodobne. Powoli przejmują miejsce paneli podłogowych, które do tej pory wiodły prym w imitowaniu wyglądem drewna. Poza wyglądem posiadają jeszcze kilka zalet, którymi przewyższają tradycyjne panele.
Zalety płytek drewnopodobnych
Do wykonania płytek drewnopodobnych najczęściej wykorzystywany jest gres lub terakota. Te materiały cechują się przede wszystkim wysokim stopniem twardości, dzięki czemu są bardzo odporne na mechaniczne uszkodzenia. Dużo bardziej niż na przykład panele. Dobrze znoszą kontakt z wodą, gdyż są odporne na wilgoć i są nienasiąkliwe. Dzięki temu sprawdzą się w praktycznie każdym pomieszczeniu.
Warto przeczytać Jak układać płytki ceramiczne? – porady praktyczne
Dla przeciętnego użytkownika równie istotna będzie łatwość ich pielęgnacji. Nie trzeba kupować specjalnych środków do pielęgnacji, które niejednokrotnie mogłyby zrujnować domowy budżet. Wystarczy użyć zwykłego detergentu oraz wilgotnego mopa. To wystarczy, aby pozbyć się kurzu i innego rodzaju zabrudzeń.
Warto także zwrócić uwagę na to, że drewno to materiał ponadczasowy, który zawsze będzie dobrze wyglądał. Płytki Ceramiczne drewnopodobne pozwalają zachować walory wizualne, jednocześnie nie tracąc na jakości.
Wady płytek drewnopodobnych
Jak każdy materiał, także płytki ceramiczne mają swoje wady. Ich głównym minusem jest to, że są chłodne w dotyku. Może to być szczególnie problematyczne w sypialni, gdy po nocy ciepłym łóżku, stopy zetkną się z zimna posadzką. Jednak można pozbyć się tego mankamentu, wzbogacając wystrój wnętrza o dekoracyjne dywaniki. Istnieje także opcja zamontowania ogrzewania podłogowego. Płytki dobrze przekażą ciepło do pomieszczenia i nie trzeba będzie martwić się chłodem.
W jakich wnętrzach się sprawdzą?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, płytki ceramiczne drewnopodobne dobrze sprawdzą się w większości pomieszczeń. Można je także stosować na zewnątrz budynku, na przykład na taras. Trzeba wówczas zdecydować się na gres mrozoodporny, który wytrzyma zmienne warunki atmosferyczne. Będą dobrym rozwiązaniem zarówno do łazienki, jak i do kuchni. Nie straszne im zachlapania i różnego rodzaju zabrudzenia, więc sprawdzą się nawet przy małych dzieciach w domu. Warto pamiętać, że płytki drewnopodobne można zamontować nie tylko na podłodze, ale także na ścianach. Nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru i będą sprawiać wrażenie, że jest się bliżej natury.
Może cię zainteresować Renowacja mieszkania z wielkiej płyty
Pamiętaj, że o ile nie masz w domu ogrzewania podłogowego, lepiej zrezygnować z tego materiału w sypialni i pokoju dla dziecka. Chłód bijący od płytek może być naprawdę nieprzyjemny, zwłaszcza zimą. W tych pomieszczeniach lepiej zdecydować się na inną podłogę.
Czy warto?
Jeśli marzysz o drewnianej podłodze, ale nie chcesz przepłacać za drewno, a jednocześnie panele nie spełniają Twoich oczekiwań, wybierz płytki ceramiczne drewnopodobne. To bezpieczne rozwiązanie, które pozwoli ograniczyć wydatki, nie tracąc na efekcie wizualnym. Do wyboru jest całe mnóstwo wzorów, które bez problemu dopasujesz do każdego wnętrza i stworzysz aranżację, która zachwyci każdego.