Remonty, Architektura wnętrz

Renowacja mieszkania z wielkiej płyty

b2ap3_large_mieszkanie-z-wielkiej-plyty-renowacja

Nie każdy człowiek może pozwolić sobie na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą lokale z drugiej ręki, które można dostać w atrakcyjniejszych cenach. Najtańszą z dostępnych opcji są mieszkania z wielkiej płyty. Jednak często wymagają gruntownego remontu, zanim pojawi się możliwość wprowadzenia się. Przekonaj się, na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie renowacji takiego lokum.

Generalny remont

Mieszkania z wielkiej płyty to budynki niskobudżetowe, z czym często wiąże się mnóstwo niedogodności. Nierówne ściany i podłogi, nieszczelne instalacje i okna to tylko jedne z problemów, z którymi trzeba się zmagać. Właśnie dlatego po zakupie takiego lokalu prawdopodobnie zajdzie konieczność przeprowadzenia generalnego remontu. Mówi się, że kto tanio kupuje, kupuje dwa razy. To powód, dla którego nie należy oszczędzać na ekipie remontowej. Odnowienie mieszkania to inwestycja na wiele lat, więc warto powierzyć to zadanie profesjonalistą. Zwłaszcza że nie chodzi o samo odmalowanie ścian, które można by wykonać nawet samemu.

Najczęstszą drogą wyboru firmy jest poczta pantoflowa. Zdobywając kontakt od znajomych, którzy byli zadowoleni z usługi, mamy większą szansę na powodzenie we własnej inwestycji. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zaprosić kilka osób na oględziny miejsca pracy i posłuchać ich propozycji. Wówczas przekonasz się, czy Wasze wizje się pokrywają i czy można danej osobie zaufać. Jeśli w którymkolwiek momencie pojawiają się wątpliwości, zaufaj swojej intuicji – najczęściej jest nieomylna.

Zacznij od podstaw

Podczas remontu są rzeczy ważne i ważniejsze. Warto na początek skupić się na podstawach. Na pewno trzeba zadbać o to, aby instalacja gazowa i elektryczna były sprawne. W blokach z wielkiej płyty często zdarzają się pourywane kable lub niedziałające kontakty. Kluczem do stworzenia bezpiecznego miejsca do mieszkania jest odnalezienie usterek i skuteczne się ich pozbycie. Równie istotna jest szczelność okien i dobra wentylacja, zwłaszcza gdy mieszkanie ogrzewa się gazowo. Warto też zaopatrzyć się wówczas w odpowiednie czujniki alarmowe.

Kolejny etap to ściany, podłogi i sufity. W mieszkaniach z wielkiej płyty może zdarzyć się, że powierzchnie te nie będą tak równe, jak by się tego chciało. Najprościej jest wyrównać podłogę. Wystarczy zrobić wyrównanie podłoża, a dzięki temu położone później panele lub Płytki Ceramiczne nie będą odpadać. Jeśli chodzi o krzywy strop, można zamaskować go, wykonując podwieszany sufit.

Kiedy te kwestie są już załatwione, czas zabrać się za poszczególne pomieszczenia. Najlepiej zacząć od remontu kuchni i łazienki. Można się tu pozbyć problemu malowania ścian, wykładając je zamiast tego kafelkami. Płytki ceramiczne są proste do utrzymania w czystości i odporne na działanie wody. W sklepach dostępne jest mnóstwo wzorów i kolorów. Można wybrać inne płytki na podłogę, a inne na ścianę. Dobierając później meble w pasujących barwach, łatwo stworzyć przytulne wnętrze.

Jak widać, wystarczy odrobina inwencji twórczej, aby ze starego mieszkania z wielkiej płyty, zrobić urokliwe miejsce, które przypadnie do gustu każdemu.