Design trendy, Architektura wnętrz

Nowoczesne wnętrze – na co należy zwrócić uwagę?

b2ap3_large_nowoczesne-wntrze

Nowoczesne wnętrza przyciągają wzrok każdego, kto tylko je zobaczy. Są eleganckie, a jednocześnie funkcjonalne, co kusi osoby zastanawiające się nad wystrojem swojego domu. Ich główne cechy to prostota i minimalizm, które pojawiły się w odpowiedzi na pełen przepychu styl końca XIX wieku i utrzymują swoją popularność po dziś dzień. Jednak jak zabrać się za stworzenie takiego wystroju we własnym mieszkaniu? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą przy planowaniu domowej przestrzeni w stylu nowoczesnym.

Główne cechy nowoczesnego stylu

Mieszkanie w stylu nowoczesnym cechuje się przede wszystkim prostotą, minimalizmem i uporządkowaniem. Pomieszczenia są przestronne i otwarte, nie przytłaczają mnogością znajdujących się w nich przedmiotów. To właśnie w takich domach można znaleźć kuchnię połączoną z salonem lub salon z przedpokojem. Nie ma tu miejsca na bogate wzornictwo i ornamenty. Dominują linie proste i nieskomplikowane wzory geometryczne. Warto także zwrócić uwagę na oświetlenie. Styl nowoczesny stawia duży nacisk na odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń. Z tego względu popularne są duże okna i przeszklenia, które sprawiają, że w pokojach jest jasno.

Podłoga i ściany

Największą dekoracją we wnętrzach w stylu nowoczesnym są użyte do wykończenia materiały. To one, a nie bibeloty zajmujące miejsce na półkach i komodach, stanowią ozdoby mieszkania. W tym wypadku podstawą są ściany i podłoga, które muszą tworzyć spójną całość i być bazą do dalszego urządzania.

Na podłodze dobrze sprawdzi się drewno. Można postawić na często używane deski lub panele albo zdecydować się na Płytki Ceramiczne, które świetnie imitują ten materiał, a jednocześnie są dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości. Dobrym rozwiązaniem będzie też podłoga betonowa, która nada wnętrzu odrobinę surowości, ale zestawiona z ciepłym odcieniem ścian stworzy przytulne pomieszczenie.

Jeśli chodzi o ściany, nie ma tu miejsca na wzorzyste tapety i szalone wzory. Kolory powinny być raczej stonowane, bez ostrych barw takich jak żółty czy czerwony. Nowoczesne wnętrza to głównie biele, szarości i beże. Oczywiście mogą pojawić się także bardziej wyraziste akcenty, ale powinny stanowić dodatek, a nie podstawę wystroju.

Meble i dekoracje

Mieszkanie w stylu nowoczesnym powinno reprezentować spokój i harmonię. Właśnie dlatego, kupując meble, warto postawić na najprostsze modele. Nie sprawdzą się różnego rodzaju zdobienia i rzeźbienia, a także krzykliwe kolory. Jednak z powodzeniem można zaszaleć z materiałami. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby wybrać metalowe szafki o kuchni i szklane stoliki do salonu. Ciekawym rozwiązaniem będzie również marmur, który doda wnętrzu klasy i elegancji.

Trzeba pamiętać, że mniej często znaczy tu więcej. Meble nie powinny zabierać dużo miejsca, aby we wnętrzach pozostała tak pożądana w stylu nowoczesnym przestrzeń. Wyposażenie musi być proste, a jednocześnie funkcjonalne i zachęcające do odpoczynku. Dzięki temu nie będziesz czuć się przytłoczony we własnym domu i będzie on miejscem, do którego miło się wraca po ciężkim dniu pracy.