Design trendy, Architektura wnętrz

Czy warto skorzystać z usług architekta wnętrz?

b2ap3_large_architekt-wnetrz

Urządzenie mieszkania to dla wielu osób wielka przyjemność. Jednak zdarzają się i tacy, którzy traktują to jako przykry obowiązek. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, trzeba przyznać, że żadne wnętrze nie będzie wyglądać dobrze bez przygotowania uprzednio odpowiedniego projektu. Czy warto w tym celu skorzystać z usług architekta wnętrz? A może lepiej zająć się wszystkim samemu i mieć pełną kontrolę nad wystrojem

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz często jest mylony z dekoratorem, którego głównym zadaniem jest dobór dodatków. W przypadku architekta praca zaczyna się już od pustych ścian. Jego zadaniem jest stworzenie wnętrza, które będzie funkcjonalne, a jednocześnie estetyczne. Zakres jego prac zaczyna się na planowaniu kolorów podłóg i ścian, a kończy na odpowiednim doborze oświetlenia, dzięki czemu w pokoju będzie wystarczająco jasno.

Jak wybrać odpowiednią osobę?

Na początku musisz znaleźć kilku architektów, spośród których będziesz wybierać. Często w tym celu wykorzystywany jest Internet, jednak warto popytać znajomych, których opinia zawsze będzie bardziej wiarygodna. Dodatkowo masz wówczas szansę zobaczyć realne efekty pracy architekta. Jednak nie poprzestawaj na obejrzeniu jednego wnętrza, poproś o portfolio z innymi projektami. Dzięki temu zobaczysz, czy odpowiada Ci styl danej osoby. Często zdarza się tak, że architekci trzymają się kurczowo swojego ulubionego sposobu wystroju i niechętnie godzą się na odstępstwa od swojej wizji. Dlatego bardzo ważnym krokiem na etapie wyboru jest spotkanie się i omówienie warunków współpracy. Wówczas dowiesz się, czy dany specjalista preferuje na podłogę panele, czy Płytki Ceramiczne, a ściany woli pomalować czy wyłożyć tapetą. Powinniście przedstawić sobie nawzajem pomysły i wspólnie dojść do tego, jaki efekt będzie Was satysfakcjonował. Pamiętaj, że nie tylko cena jest ważna, ale jednocześnie tanio, nie znaczy gorzej. Każdy lubi co innego, więc nie znajdziesz jednego architekta, który przypadnie do gustu każdemu.

Czy jest Ci to potrzebne?

Przede wszystkim musisz ustalić, czy masz własną wizję na pomieszczenie. Jeśli tak, usługa architekta wnętrz może być dla Ciebie zbędna. Osoby z dobrze rozwiniętą wyobraźnią przestrzenną również powinny poradzić sobie same. Jednak trzeba przyznać, że skorzystanie z usług fachowca to duża oszczędność czasu, zwłaszcza dla osób zapracowanych. Nie każdy potrafi też zaplanować pomieszczenie tak, aby było ładne i funkcjonalne. Dlatego decyzję o zatrudnieniu architekta wnętrz powinno się podejmować indywidualnie. Zastanów się też, czy bardziej odpowiednim wyborem nie będzie dekorator, który pomoże w końcowej fazie urządzania.

A co z ceną?

Nie da się ukryć, że samodzielne przygotowanie projektu z pewnością będzie mniej kosztowne. Dlatego, jeśli nie dysponujesz wolnymi środkami, prawdopodobnie będziesz musiał zdecydować się na to rozwiązanie. Jednak ilu architektów wnętrz, tyle cen. Widełki cenowe są naprawdę szerokie, zależą od między innymi od miasta czy też od doświadczenia danego specjalisty. Dzięki temu większość osób będzie w stanie znaleźć kogoś, kto wpasuje się w wymagania domowego budżetu.