Płytki ceramiczne, Remonty

Płytki tarasowe – jakie wybrać? Rodzaje i kolorystyka

b2ap3_large_plytki-na-taras

Planując wystrój swojego wymarzonego tarasu, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. Nie ulega bowiem wątpliwości, że to miejsce, które należy potraktować ze szczególną ostrożnością ze względu na to, że łączy dom z ogrodem. Jednym z ważniejszych elementów są oczywiście meble, które się tam znajdą. To one nadadzą miejscu wyjątkowy charakter i dzięki nim spędzony tam czas będzie przyjemniejszy. Jednak nie mniej istotna jest sama podłoga, która tworzy bazę do dalszego wystroju. Sprawdźmy, jak wybrać idealne płytki tarasowe, które będą wyglądać estetycznie i sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach.

Właściwości

Płytki ceramiczne to dobry wybór na taras, gdyż są proste do utrzymania czystości i wytrzymałe. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się gres lub terakotę. Jednak na rynku można znaleźć ich bardzo wiele i trzeba wiedzieć, jakie parametry wziąć pod uwagę, aby cieszyć się długą żywotnością tarasowej podłogi.

Płytki na taras powinny być przede wszystkim mrozoodporne oraz antypoślizgowe. Aby uzyskać takie oznaczenia, muszą przejść specjalne testy, w których efekcie nie powstaną żadne widoczne ubytki. Co więcej, warto zadbać, żeby posiadały odpowiednią twardość. Najlepiej celować w płytki, które w skali Mohsa uzyskały co najmniej 7 punktów. Po więcej informacji o parametrach technicznych warto sięgnąć do artykułu o płytkach mrozoodpornych.

Aby płytki dobrze spełniały swoją funkcję, należy także pamiętać o ich odpowiednim położeniu. Nie można zapomnieć o warstwie hydroizolacyjnej, która powinna znaleźć się pod powierzchnią płytek. Dodatkowo, trzeba zadbać o ty, by kleje i zaprawy do fugowania były mrozoodporne oraz wodoodporne. Wynajęcie fachowców, którzy odpowiedni położą podłogę, z pewnością pozwoli pozbyć się problemów związanych z brakiem specjalistycznej wiedzy. Jednak warto decydować się na osoby sprawdzone i polecane przez innych, aby uniknąć rozczarowań.

Wzór i kolorystyka

Taras to miejsce bardzo narażone na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Dlatego warto przy wyborze płytek na podłogę zwrócić uwagę na ich wzór i kolor. Dzięki umiejętnemu dobraniu dwóch powyższych pyłki i plamy po butach będą mniej widoczne. Warto też wziąć pod uwagę panujące na rynku trendy.

Niesłabnącą popularnością cieszą się płytki ceramiczne, które swoim wyglądem imitują drewno. Dzięki najwyższej jakości produkcji często trudno odróżnić je od prawdziwej drewnianej podłogi, a są łatwiejsze w utrzymaniu. Ponadto, odwzorowanie usłojenia sprawia, że zabrudzenia nie są tak widoczne. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku płytek przypominających marmur, które w ostatnich latach zostały wnętrzarskim hitem. Niegdyś spotykało się je głównie w łazienkach, ale dziś coraz częściej można zobaczyć je na tarasach. Sprawiają, że wygląda on bardzo elegancko i nowocześnie.

Nie należy bać się też wzorów geometrycznych, które mogłoby się wydawać, że wprowadzą chaos. Jest wręcz przeciwnie. Odpowiednio dobrane wraz z bardziej stonowanymi meblami stworzą estetycznie wyglądającą całość. Co więcej, trudno będzie na nich dostrzec zabrudzenia.