Płytki ceramiczne, Remonty

Jak układać płytki ceramiczne? – porady praktyczne

b2ap3_large_70815-8895382

Zatrudnienie fachowca, który położy płytki ceramiczne, kosztuje. Ponadto efekty często nie są zadowalające. Coraz więcej osób wykonuje swoją pracę niedokładnie, na czym cierpi później klient. Jednak pamiętaj, że swoją wymarzoną podłogę możesz zrobić sobie sam. Wystarczy poznać kilka zasad, dzięki którym Twoja posadzka będzie wyglądać idealnie.

Na początek…

Zanim zabierzesz się do właściwej pracy, musisz przygotować sobie odpowiedni sprzęt. Będziesz oczywiście potrzebować płytek ceramicznych. Najlepiej kup ich trochę więcej na wszelki wypadek. Zaopatrz się także w odpowiedni klej i zaprawę do fugowania. Ich rodzaj najlepiej pomoże Ci dobrać pracownik sklepu budowlanego. Dużo bowiem zależy od podłoża, na którym będą układane płytki, a także od samych płytek (w szczególności ich wielkości). Warto również mieć standardową skrzynkę z narzędziami, która przydaje się podczas każdego remontu, większego czy mniejszego.

Przygotowanie podłoża

Masz już zakupione materiały, ale to jeszcze nie pora na klejenie. Najpierw musisz odpowiednio przygotować podłoże, aby płytki częstochowa dobrze się na nim trzymały i nie odpadły po kilku miesiącach. Starą posadzkę zetrzyj gruboziarnistym papierem ściernym lub szlifierką. Później dokładnie wyszczotkuj i wyczyść posadzkę. Jeśli widzisz jakieś tłuste plamy, użyj detergentu, aby się ich pozbyć, a następnie spłucz wszystko wodą. Aby zniwelować nierówności, możesz użyć zaprawy wyrównującej. Przed przystąpieniem do kolejnego etapu, poczekaj, aż wszystko dokładnie wyschnie.

Jaki układ?

Kiedy podłoże jest już przygotowane, czas zabrać się za ostatnią rzecz przed klejeniem, czyli układ płytek. Zapewne w swojej głowie masz już wizję tego, jak wszystko będzie wyglądało i chciałbyś od razu przystąpić do pracy. Nie tak szybko! Aby uniknąć błędów i pomyłek, zacznij od ułożenia swoich płytek ceramicznych „na sucho”. Dzięki temu sprawdzisz, czy Twój układ wpasowuje się w pomieszczenie, a także, czy przypadkiem nie braknie Ci materiałów.

Czas na klejenie

Zacznij od umieszczenia kleju na podłodze i rozprowadzenia go specjalną szpachelką. Oczywiście nie rób tego od razu na całej powierzchni. Zacznij od ściany, która jest najdalej od wejścia i posuwaj się w kierunku drzwi. Na przygotowaną warstwę zaprawy klejowej nałóż płytkę, dociśnij, a następnie obij ją za pomocą gumowego młotka. Do sprawdzenia, czy płytka została ułożona równo, użyj poziomicy. Z kolei, aby zachować równe odstępy pomiędzy poszczególnymi kafelkami, włóż pomiędzy nie krzyżaki dystansowe.

Przed wyschnięciem kleju należy usunąć jego nadmiar ze szczelin oraz wyciągnąć krzyżaki. Aby warstwa zaprawy klejowej dobrze się utwardziła, pozostaw całość do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny.

Na koniec – fugowanie

Przed przystąpieniem do fugowania upewnij się, że szczeliny między płytkami są czyste. Jeśli zauważysz zabrudzenia, usuń je delikatnie mokrą szmatką. Do naniesienia zaprawy do fugowania użyj gumowej szpachelki. Rozprowadzaj ją do momentu, aż wypełni w całości spoiny. Pamiętaj, że fugi powinny znajdować się tylko pomiędzy płytkami, a nie pomiędzy płytkami i ścianą. Po zakończeniu pracy przetrzyj powierzchnię mokrą gąbką, uważając, aby nie uszkodzić świeżych fug.

Decyzję o tym, czy postanowisz układać płytki ceramiczne samodzielnie, musisz podjąć indywidualnie. Sam wiesz najlepiej, czy uda Ci się podołać zadaniu, a także znasz swój budżet. Jedno jest pewne, stworzenie estetycznej podłogi z płytek wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.