Remonty

Jak znaleźć dobrego fachowca od remontów?

Jak znaleźć dobrego fachowca od remontów?

Kolejki do fachowców od remontów w dzisiejszych czasach są czasem tak długie, jak do lekarza-specjalisty. Najkorzystniej jest „zaklepać sobie” termin, gdy tylko pomysł na remont pomieszczenia pojawi się w głowie. Dodatkowo praca specjalisty może stać się najdroższym elementem budżetu remontowego, a współpraca obarczona będzie dużym stresem. Czy tak musi być zawsze? Jak tego uniknąć? Jak znaleźć dobrego fachowca od remontu? Gdzie należy ich szukać?

Trójkąt niemożliwości

Każda osoba związana z branżą budowlaną zna na pamięć tzw. trójkąt niemożliwości sprzedaży. Mówi on o tym, że klient może oczekiwać jedynie dwóch z trzech aspektów współpracy, jakimi są:

  • Dobrze wykonane zadanie;
  • Szybka realizacja;
  • Niska cena.

Przy jakimkolwiek remoncie trzeba się więc nastawić, że jeśli chce się mieć doskonały efekt, trzeba będzie na niego długo poczekać lub należy adekwatnie do niego zapłacić.

Może cię zainteresować Najpopularniejsze błędy przy układaniu płytek ceramicznych

Na polskim rynku brakuje dobrych fachowców, ponieważ wielu starszych wyjechało za granicę, a młodzi nie chcą szkolić się w zawodówkach i technikach. Skoro jest ich niewielu, terminy dostępności – szczególnie w okolicach nowych osiedli bloków czy domów jednorodzinnych – są bardzo  odległe. Brak konkurencji z kolei pozwala dyktować wysokie ceny. Warto zdawać sobie z tego sprawę, by podczas poszukiwania dobrego fachowca od remontu nie kierować się wyłącznie kosztem jego pracy.

Opinie innych

Istnieje wiele portali internetowych, na których można znaleźć specjalistów kładących płytki ceramiczne, wykonujących oświetlenie czy termoizolację. Lokalne i ogólnopolskie serwisy ogłoszeniowe pełne są reklam szczególnie młodych firm.

Jednak największą wizytówką fachowca są wykonane przez niego dotychczas remonty. Warto więc popytać znajomych, którzy niedawno mierzyli się z tym zadaniem i zobaczyć, jak u nich zostały zrealizowane wymarzone projekty.

W Internecie, szczególnie w mediach społecznościowych, można również znaleźć negatywne opinie na temat wykonawców. Trzeba przyjrzeć się im z dużą uwagą, aby wiedzieć, na co uważać po wyborze ewentualnego specjalisty.

Koszty uczciwości

Niestety, wielu specjalistów od remontów działa w szarej strefie. Pracują „na czarno” lub niechętnie podpisują umowy, oferując za to niższą cenę wykonania. Często jest to kuszące ze względów finansowych, jednak wiąże się – szczególnie w dużych miastach, gdzie można pozostać anonimowym – z dużym ryzykiem.

Legalność współpracy wiąże się bowiem ze wzajemnym zaufaniem. Inwestor wie, że pieniądze przekazane na materiały zostaną wydane uczciwie, a wykonawca pojawi się na miejscu pracy. Specjalista przyniesie rachunek np. za zakupy w outlecie płytek i rozliczy się ze swoim klientem. Przy okazji nie ma tu obaw o ucieczkę z pieniędzmi, którą trudno udowodnić bez żadnego protokołu. Trzeba też pamiętać, że fachowiec będzie osobą, która przez wiele dni będzie pojawiać się w mieszkaniu, a być może będzie musiała zostać w nim sama.

Warto przeczytać Ogrzewanie podłogowe wady i zalety

Drugim aspektem, z którym wiąże się współpraca z dobrym i legalnie działającym fachowcem, jest możliwość korzystania z gwarancji wykonania. Usterki, które mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach po remoncie, a które wynikają z błędów przy pracy, zostaną szybko usunięte, najczęściej po kosztach wykonawcy. Nie warto więc pozornie oszczędzać na współpracy, chyba że liczy się na łut szczęścia.

Od wszystkiego do niczego

Niemal nieprawdopodobnym jest, aby dobry fachowiec był „od wszystkiego”. Remont generalny to skomplikowany proces, wymagający wiedzy z zakresu hydrauliki, elektryki, fizyki materiałowej, umiejętności matematycznych i zdolności manualnych, a także dużego doświadczenia. Lepiej postawić więc na ekipę specjalistów, niż jednego, reklamującego się możliwością realizacji kompleksowych usług, wykonawcę. Do łazienki czy kuchni niemal obowiązkowa jest przynajmniej jedna osoba, która świetnie kładzie tanie płytki czy wykonuje inne prace wymagające niemal artystycznego zacięcia oraz ewentualnie składa meble, a druga, która zna się na wielu różnych instalacjach. Legalna praca, cena adekwatna do oczekiwań i postawienie na ekipę, o której słyszy się dobre opinie to najważniejsze aspekty poszukiwania dobrego wykonawcy od remontów. Warto mieć to z tyłu głowy, korzystając z outletu płytek w Częstochowie lub robiąc zakupy w markecie budowlanym, niezbędne do realizacji wymarzonego projektu!