Design trendy, Płytki ceramiczne, Remonty

Najpopularniejsze błędy przy układaniu płytek ceramicznych

Najpopularniejsze błędy przy układaniu płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne to uniwersalne i efektowne okrycie ścian i podłóg, które znajduje się w niemal każdym domu. Ich ułożenie to precyzyjna praca, wymagająca dużych zdolności manualnych, a także wiedzy z zakresu wykańczania wnętrz. Robiąc to samodzielnie lub nadzorując pracę fachowca, warto zwrócić uwagę na ewentualne najczęstsze błędy, które mogą pojawić się podczas układania płytek ceramicznych. Szczególnie, że jeden potrafi pociągnąć za sobą kolejne…

Zawsze najlepszym pomysłem na wykończenie łazienki czy kuchni są płytki ceramiczne. Częściej dużo większą inwestycją, niż zakup materiału – szczególnie, jeśli korzysta się np. ze sklepów takich, jak płytki ceramiczne CzęstochowaOutlet jest ich ułożenie.

Może cię zainteresować Ogrzewanie podłogowe wady i zalety

Najlepsze ekipy fachowców nie tylko wysoko wyceniają swoje usługi, ale trzeba też na ich pracę nieco poczekać. Najbardziej doświadczeni specjaliści posiadają nie tylko anielską cierpliwość i szczycą się zdumiewającą precyzją. Obok pewnych artystycznych zdolności musi się u nich również pojawić znajomość chemii budowlanej, używanej do układania gresu.

Planowanie układu

Materiały z outletu płytek mają swoje wymiary, które trzeba dokładnie dopasować do powierzchni. Przed zakupem należy policzyć, ile opakowań jest potrzebne – także wliczając w to wypadki przy pracy, takie jak uszkodzenia czy nieprawidłowe przecięcia. Podczas dokonywania obliczeń, fachowiec musi wziąć pod uwagę szerokość fugi, układ armatury i potencjalnych mebli, a nawet miejsca, od których rozpocznie układanie – tak, aby mniej estetyczne zakończenia były poukrywane.

Każdy błąd przy planowaniu układu nawet tanich płytek może być bardzo kosztowny – zarówno, jeśli jest ich za mało, jak i za dużo. Dodatkowo każda źle przycięta płytka ceramiczna to pieniądze, które uciekają z portfela inwestora.

Skład i ilość kleju

Zaopatrując się w outlecie płytek z Częstochowy, należy od razu dopytać o najlepszy do nich klej. Chociaż fachowcy mają swoje własne doświadczenia, należy dopilnować, aby bezwzględnie trzymali się instrukcji rozrobienia, którą rekomenduje producent. Dodatkowo w kleju do płytek ceramicznych nie mogą znajdować się grudki, a całość powinna być perfekcyjnie rozmieszana z wodą.

Warto przeczytać Czy warto skorzystać z usług architekta wnętrz?

Jednak nie tylko skład kleju ma znaczenie. Największym błędem fachowców jest bowiem kładzenie go na podłoże i płytkę  w zbyt dużej lub w zbyt małej ilości. Gruba warstwa kleju to prosta droga do nieestetycznego wyglądu tanich płytek ceramicznych. Zbyt mała z kolei grozi tym, że pod płytki będzie stopniowo dostawała się woda. To z kolei z czasem doprowadzi do ich pęknięcia.

Idealne podłoże

Zanim jednak klej zostanie rozrobiony, należy przygotować powierzchnię. Powinna być dokładnie oczyszczona z kurzu i tłuszczu, a także innych pozostałości, np. po starym płytkach ceramicznych. Dobrym zwyczajem jest zagruntowanie podłoża przed ułożeniem drogich czy tanich płytek. Również każdy ubytek musi zostać zaklejony. Całość powinna być idealnie równa.

Obowiązkowe dylatacje

Bardzo częstym błędem niedoświadczonych fachowców jest brak szczelin dylatacyjnych na stykających się powierzchniach. Nawet najlepsze płytki z outletuwCzęstochowie będą pękały i odklejały się na dużych powierzchniach i w pobliżu ciągów ciepłych kominów. Dylatacja jest również bezwzględnie wymagana, gdy pod płytkami ceramicznymi znajduje się ogrzewanie podłogowe.

Fugowanie

Kupując w outlecie płytek z Częstochowy, warto od razu zaopatrzyć się w idealne fugi. Najlepiej poprosić o doradztwo doświadczonych pracowników, ponieważ ich kolorystyka na próbniku może być zdradliwa.

Nawet najlepsza fuga będzie się przebarwiać, jeśli klej pod płytkami ceramicznymi nie zaschnie. Pośpiech nie jest wskazany – warto poczekać nawet kilka dni po ich położeniu, zanim przystąpi się do fugowania.