Remonty, Ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe wady i zalety

b2ap3_large_ogrzewanie_podogowe

Wyobraź sobie, że w chłodny zimowy poranek wstajesz rano do pracy. Podnosisz się z łóżka i stawiasz swoje stopy na przyjemnie ciepłej podłodze. Brzmi nierealnie? Jednak może być prawdziwe! Taki efekt zagwarantuje Ci zamontowanie w domu ogrzewania podłogowego. Jeśli dalej zastanawiasz się, czy warto, przeczytaj o najważniejszych zaletach takiego rozwiązania.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Na początku trzeba zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego, które różnią się sposobem działania. Należą do nich ogrzewanie wodne oraz ogrzewanie elektryczne.

Ogrzewanie wodne doprowadza ciepło do pomieszczeń za pomocą rur grzewczych poprowadzonych bezpośrednio pod powierzchnią podłogi. Dla przepływającej przez instalację wody optymalna temperatura to około 25-29 stopni Celsjusza. Dzięki temu w pokojach jest utrzymywany najkorzystniejszy dla użytkownika poziom ciepła. Nad rurami umieszcza się nawierzchnię podłogową, która przekazuje ciepło do otoczenia. Najlepszymi materiałami, które sprawdzą się w tej sytuacji, są płytki ceramiczne lub panele, gdyż są odporne na działanie zmiennych temperatur. Na ogrzewanie podłgowe nadają się tanie płytki ceramiczne, nie muszą być w cale drogie.

Może cię zainteresować Płytki do kuchni, co wybrać? Poznaj trendy na rok 2020

Z kolei ogrzewanie podłogowe elektryczne rozprowadza ciepło za pomocą specjalnych mat grzewczych, umieszczanych pod powierzchnią podłogi, oraz regulatorów temperatury. Jego zaletą jest to, że nagrzewa się szybciej niż instalacja wodna.

Zalety ogrzewania podłogowego

Montując ogrzewanie podłogowe, pozbawiasz się konieczności korzystania z tradycyjnych kaloryferów. Dzięki temu pomieszczenie staje się bardziej estetyczne, gdyż nie ma co ukrywać, grzejnik nie podnosi jego atrakcyjności. Ponadto zyskujesz odrobinę więcej wolnej przestrzeni, którą możesz zaaranżować w dowolny sposób.

Temperatura potrzebna do ogrzania mieszkania za pomocą ogrzewania podłogowego osiąga najczęściej do 40℃, podczas gdy w tradycyjnej sieci grzewczej wynosi ona nawet do 60℃. Co za tym idzie, koszta eksploatacyjne ogrzewania podłogowego są niższe, a cała instalacja jest bardziej energooszczędna.

Ponadto, temperatura w pomieszczeniu kształtuje się na tym samym poziomie w każdym miejscu. Dzięki temu, że ogrzewa się całą powierzchnię podłogi, ciepło rozprowadza się równomiernie. W przypadku kaloryferów często można spotkać problem, że w przeciwległym do niego końcu pokoju jest dużo chłodniej.

Warto przeczytać Płytki drewnopodobne zamiast tradycyjnych paneli podłogowych

Na końcu warto zaznaczyć, że ogrzewanie podłogowe nie powoduje wymuszonych ruchów powietrza. Dzięki temu znajdujące się w pomieszczeniu pyłki nie unoszą się, co może być zbawieniem dla alergików. Co więcej, powietrze nie jest tak wysuszone, jak w przypadku ogrzewania kaloryferami.

Koszta

Na całkowitą cenę ogrzewania podłogowego składają się koszta związane z zakupem materiału oraz opłaceniem fachowca, który zamontuje całą instalację. Oferty zaczynają się od około 80 zł za m2, a kończą nawet na 180 zł za m2. Dużo zależy od miasta i wykorzystywanych materiałów. Wiadomo, że w Warszawie ceny będą wyższe niż w niewielkiej miejscowości. Sposobem na oszczędzenie może być próba samodzielnego zamontowania instalacji. Jednak lepiej nie zabierać się za to bez wcześniejszego przygotowania, aby uniknąć późniejszych kosztownych naprawek własnych błędów.