Aktualności, Design trendy, Płytki ceramiczne

Płytki matowe czy w połysku?

plytki-ceramiczne-polysk-czy-matowe

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się wielkoformatowe płytki. Wiele osób zastanawia się, czy lepsze będą płytki matowe, czy może z połyskiem. Bez wątpienia jest to bardzo ciężka decyzja. W tym artykule podpowiemy, jak uzyskać wysoki połysk i wyjaśnimy, które płytki najlepiej kupić.

Wybór płytek

Należy pamiętać, że salon jest miejscem reprezentatywnym i w tym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu. W salonie przyjmuje się gości, dlatego musi prezentować się świetnie. Sprawdzą się tu dobrze zarówno płytki błyszczące, jak i matowe.

Warto podkreślić, że na płytkach matowych zabrudzenia nie są tak bardzo widoczne. Są naprawdę bardzo praktyczne i pomagają utrzymać czystość w każdym wnętrzu. Z reguły salon jest największym pomieszczeniem w domu. Płytki matowe nie stworzą poczucia przytłoczenia jeśli oświetlenie będzie dobre. Płytki z połyskiem w salonie mogą wprowadzić trochę szyku oraz elegancji. Warto mieć na uwadze, że błyszcząca powierzchnia świetnie odbija światło. W tak przestronnym pomieszczeniu, jak salon robi to szczególnie efektowne wrażenie. Tanie płytki podłogowe można znaleźć w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Wybór jest bardzo duży, więc każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Na zabrudzenia najbardziej narażone są powierzchnie ścienne oraz podłogowe w kuchni. Można śmiało powiedzieć, że tłuszcz oraz resztki jedzenia to codzienność w tej przestrzeni.

Płytki, których używamy muszą być odporne na wilgoć, nagłe zmiany temperatury oraz trudne warunki. Należy pamiętać, że matowe powierzchnie zdecydowanie łatwiej się czyści. Nie widać na nich zacieków, a także nie pozostają żadne smugi. Z reguły przestrzeń między blatem a szafkami kuchennymi jest wyłożona płytkami. Warto podkreślić, że te miejsca są bardzo narażone na zachlapania.

Właściwości płytek podłogowych

Może cię zainteresować Płytki ceramiczne jako wykończenie mebli, blatów oraz wysp

Szczególne znaczenie ma wybór odpowiednich płytek w łazience. Liczy się nie tylko aspekt wizualny, ale także parametry techniczne, które decydują o ostatecznym wyborze. W końcu jest to miejsce trudne do utrzymania w czystości i narażone na największą wilgoć. Dlatego trzeba wdrożyć odpowiednie rozwiązania funkcjonalne. Dodatkowe właściwości techniczne płytek mają największe znaczenie właśnie w łazience.

W tym miejscu można wymienić antypoślizgowość, która jest określana symbolem R. Podłoże jest bezpieczne, jeśli parametr jest wystarczająco wysoki. Jest to bardzo ważne, jeśli planujesz użyć płytek polerowanych. Są one idealnie gładkie, a ich powierzchnia przypomina lustro. Właśnie dlatego w łazience idealnie sprawdzą się matowe płytki podłogowe z właściwym parametrem antypoślizgowości. Jeśli chodzi o ściany to sytuacja prezentuje się trochę inaczej.

Błyszczące płytki mogą powiększyć optycznie przestrzeń. Należy jednak pamiętać, że muszą być prawidłowo doświetlone. W niewielkich łazienkach ma to ogromne znaczenie, ponieważ wnętrze można optycznie powiększyć dzięki odpowiedniemu oświetleniu.

Rodzaje płytek

Warto przeczytać Płytki ceramiczne wielkoformatowe

Według powszechnej opinii płytki matowe są bardziej przytulne, ale pomniejszają przestrzeń. Jeśli chcesz stworzyć piękną i pełną ciepła przestrzeń to wykorzystaj odpowiednie dodatki, między innymi zielone rośliny.

Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Dodatkowe efekty dekoracyjne mogą posiadać również matowe powierzchnie. Warto podkreślić, że z wieloma różnorodnymi fakturami tworzone są płytki ceramiczne. Można śmiało powiedzieć, że regularne, geometryczne wzory najlepiej sprawdzą się w łazience.

Spektakularny efekt mogą wywołać w towarzystwie wyrazistych kolorystycznie dodatków. Płytki matowe można wykorzystać jako bazę. Nie będziesz potrzebować dodatkowych dekoracji, jeśli wybierzesz je w niestandardowym kształcie lub kolorze.

Płytki matowe zapewniają zdecydowanie lepszą przyczepność do podłoża i są bardzo łatwe w czyszczeniu. Z kolei płytki z połyskiem optycznie powiększają przestrzeń. Zarówno płytki matowe, jak i z połyskiem mają swoje wady oraz zalety. Stworzenie idealnego wnętrza nie powinno stanowić problemu, ponieważ bardzo duża jest różnorodność wzorów oraz formatów.