Aktualności, Architektura wnętrz, Design trendy, Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne wielkoformatowe

plytki-ceramiczne-wielkoformatowe-2022

Płytki ceramiczne wielkoformatowe cieszą się w ostatnim czasie ogromna popularnością. Płytki te są bardzo chętnie wybierane jako element wykończenia ścian oraz podłóg. Przede wszystkim prezentują się bardzo efektownie i nowocześnie. Zaletą ich jest to, że można z łatwością utrzymać je w czystości.

Płytki ceramiczne wielkoformatowe – charakterystyka

O płytkach wielkoformatowych możemy mówić wtedy, gdy przynajmniej jeden z wymiarów przekracza 30 cm. Oczywiście są różne definicje płytek wielkoformatowych i często mówi się o wymiarach większych niż 45 x 45 cm, a prostokątne nawet powyżej 25 x 75 cm. Bez względu jednak na konkretne rozmiary większe płytki są obecnie bardzo mocne i szeroko stosowane.

Grubość płytek wielkoformatowych

Najczęściej grubość tychże płytek wynosi od 3 mm do 12 mm. Najcieńsze płytki wykorzystywane są zazwyczaj do ścian wewnętrznych i wzmacnia się je siatką z włókna szklanego. Aby zaoszczędzić czas i wysiłek przeznaczony na skuwanie starej powierzchni, to te cieńsze płytki mogą być układane nawet na obecnych już okładzinach kamiennych lub ceramicznych. Warto także mieć na uwadze, że zabierają zdecydowanie mniejszą powierzchnię użytkową w mieszkaniu.

Może cię zainteresować Płytki ceramiczne w stylu klasycznym i nie tylko!

Płytki wielkoformatowe wykonane są z takich materiałów jak: terakota, glazura, gres i inne. Oczywiście to od wielkości formatu zależeć będzie sposób ich ułożenia oraz przebieg fug. Decyduje to w znacznej mierze o estetyce wykonania i efekcie.

Cerrad Onix Blue120x280 wielki format połysk

Oczywisty jest fakt, iż luksusowe pomieszczenia potrzebują ogromnej dbałości o detale. Płytki ceramiczne Cerrad Onix Blue120x280 zdecydowanie nadadzą odpowiedniego szyku i elegancji wnętrzu. Te wielkoformatowe płytki w odcieniach błękitu są wręcz idealnym wyborem ze względu na swój wyjątkowy wygląd. Onyks jest bodaj jednym z najpiękniejszych kamieni świata, a płytki wykonane z myślą o jego imitacji to coś niesamowicie pięknego i bardzo eleganckiego. Płytki Cerrad Onix Blue120x280 świetnie komponują się z takimi materiałami jak kamień oraz drewno i szkło.

Cerrad Marquina gold polished 120×280 wielki format połysk

Marquina gold jest serią wielkoformatowych gresów, które są podbarwiane w masie o eleganckiej i luksusowej powierzchni. Są to uniwersalne płytki świetnie imitujące marmur. Posiadają wyraźne złote żyły i najczęściej dostępne są w 4 formatach. Idealnie nadają się do wnętrz i przestrzeni przydomowych.

Układanie płytek wielkoformatowych

Bez wątpienia układanie płytek wielkoformatowych jest o wiele większym wyzwaniem niż układanie płytek małych. Nie ulega wątpliwości, że przy wykorzystaniu dużego formatu nie będzie możliwe ukrycie, a tym bardziej zatuszowanie wszelkich nierówności, przesunięć czy braku wypoziomowania.

Aby było możliwe poprawne ułożenie płytek o większym rozmiarze, należy przygotować idealnie gładką powierzchnię. Można użyć do tego przyssawek lub wykonać tę pracę w 2 osoby. Jak wiadomo duże płytki niemało kosztują. Dlatego, aby się uchronić od przypadkowego pęknięcia materiału, należy wypełnić klejem całą powierzchnię pod płytą.

Warto przeczytać Co to są twarze (randomy) płytek?

Fugowanie płytek wielkoformatowych

Warto mieć na uwadze fakt, iż większe rozmiary płytek mogą zmieniać swoje wymiary pod wpływem temperatury. Dlatego też niewskazane jest tworzenie zbyt wąskich fug, ponieważ rozszerzające się płytki mogą popękać.

W ostatnim czasie bardzo modne stało się bezfugowe łączenie płytek wielkoformatowych, dzięki czemu mogą one przylegać do siebie praktycznie na styk. Można wtedy odnieść wrażenie, że tworzą one jednolitą i gładką jak tafla powierzchnię. Bezfugowe łączenie płytek najczęściej ma miejsce w przypadku wykańczania ścian. Jednakże w tym celu możliwe jest użycie jedynie płytek rektyfikowanych.

Stosowanie i stylistyka

Jakie więc zastosować płytki w przypadku kuchennych posadzek? Najlepszym wyborem będą wielkoformatowe płytki gresowe. Są przede wszystkim grube, odporne i bardzo trwałe. Warto także zadbać o ich antypoślizgową powierzchnię.

Ważne, aby na często użytkowaną podłogę nie stosować gresu polerowanego.