Aktualności, Architektura wnętrz, Design trendy, Płytki ceramiczne

Co to są twarze (randomy) płytek?

co-to-sa-twarze-randomy-plytek-2022

Co to są twarze (randomy) płytek? Przede wszystkim w żargonie branżowym “twarze” są odpowiedzialne za efekt aranżacyjny. Dzieje się tak za sprawą zastosowaniu we wnętrzu gresów o zróżnicowanym wybarwieniu powierzchni. Najogólniej rzecz biorąc, to właśnie gresy mają wiele “twarzy” w rozumieniu zarówno odmian, jak i wzorów. Rysunek na powierzchni płytki może być gęsto utkany żyłkami lub także wręcz przeciwnie, na powierzchni gresu mogą występować żyłki cienkie, występujące niezwykle rzadko. To właśnie za sprawą różnorodności deseni możemy mówić o “twarzach” płytek. Gresy imitujące marmur mogą mieć wiele “twarzy”, aby osiągnąć efekt zbliżony do naturalnego kamienia

Gres o strukturze marmuru

Marmur jest bardzo cenionym materiałem, który stosuje się z powodzeniem od setek lat. Każdy, kto choć raz odwiedził słynną stolicę Włoch – Rzym, mógł się przekonać, jaki wpływ na to miasto miało wykorzystanie właśnie marmuru. Do dziś możemy przekonać się na własne oczy, jaki efekt przyniosło budowanie i dekorowanie najważniejszych budowli Rzymu w tamtym czasie. Każda świątynia, a także budynek państwowy, był stawiany za pomocą marmuru. Warto też wspomnieć, że ozdabiano nim również wnętrza tychże budynków. Oczywiście to nie wszystko, jeśli chodzi o wykorzystanie marmuru. Wiele posągów, płaskorzeźb i mniejszych rzeźb, jakie do dziś możemy podziwiać, skonstruowane zostały dzięki wykorzystaniu marmuru. Można śmiało powiedzieć, że to Rzym tamtych czasów zapoczątkował jego szerokie zastosowanie.

Warto przeczytać Przyczyny reklamacji płytek ceramicznych

W tamtych czasach był on uznawany za odporny materiał, jednakże na przestrzeni dekad zdanie na ten temat nieco się zmieniło. W obecnych czasach nie wykorzystuje się go już do aranżacji zewnętrznych. Powodem jest fakt, iż często dochodzi do jego pęknięcia i jeśli w czasach odległych nikomu to nie przeszkadzało, tak dzisiaj najmniejsze rysy na budowli nie są akceptowalne.

Zdecydowanie większe zastosowanie ma we wnętrzach, choć płytki marmurowe wymagają bez wątpienia uwagi i pielęgnacji. Przede wszystkim posadzka marmurowa oraz schody marmurowe wymagają impregnacji. To uchroni je przed kwasami, z którymi jako wapień wchodzi w reakcje. Np. jeśli zostanie przypadkowo oblany sokiem z cytryny, może delikatnie zmatowieć lub przebarwić się.

Dlatego też najlepszym zamiennikiem dla płytek marmurowych są gresy. Ich celem jest imitacja marmuru naturalnego. Co więc tak różni gres od marmuru, że jest on idealnym jego zamiennikiem? Głównie chodzi o jego trwałość. Marmur w tej kwestii nie ma po prostu najmniejszych szans z gresem. Podobnie możemy mówić w przypadku ceny. Płytki gresowe są zdecydowanie tańsze, co czyni je bardziej pożądanymi na rynku. Dla wielu osób marmur jest kamieniem naturalnym i klasycznym i z tego powodu ciężko jest im zdecydować się na gres, ale trwałość, niska cena oraz idealna imitacja płytek marmurowych przeważają, kiedy już dochodzi do wyboru materiału podczas zakupów.

Może cię zainteresować Jakie są rodzaje płytek gresowych?

Gres o strukturze marmuru jest świetnym rozwiązaniem dla osób szukających trwałego materiału, który wygląda jak kamień, nie wymagającego zbytniej pielęgnacji. Dodatkową zaletą płytek gresowych jest to, iż mogą one być stosowane również na zewnątrz. Dlatego też chętnie się je wykorzystuje do aranżacji balkonów, tarasów oraz elewacji. Warto jednak pamiętać, że wykorzystanie ich na balkonie czy tarasie, będzie wymagać struktury antypoślizgowej.

Tanie płytki drewnopodobne

Płytki imitujące drewno są często wykorzystywanym materiałem do wykańczania wnętrz Oczywiście drewno swoją popularność zawdzięcza temu, że czujemy się przytulnie w pomieszczeniu, gdzie zostało wykorzystane. Niestety wadą drewna jest uciążliwość w jego utrzymaniu. Dlatego też płytki imitujące drewno stały się ciekawą alternatywą dla samego drewna. Nie traci się wyglądu drewna, a jednocześnie płytka ceramiczna łatwo się czyści i można ją bez problemu szorować. W przeciwieństwie do naturalnego drewna, płytka drewnopodobna dobrze znosi wodę i środki chemiczne. Na rynku mamy do wyboru płytki imitujące dąb, jesion, a także inne drzewa.